Updated:  June 21st, 2017

"Director's Notes"

Parent Volunteer matrix and Megan's Law.pdf

 

 

SUMMER FLIER:   Summer.2017.Flier.pdf

 

 

Drum Line & Front Ensemble Sectionals (5-8 PM)

 

Wednesdays: June 21 & 28; July 12, 19 & 26

 

 

 

SPIRIT Fall Camp (Everyone)

 

Monday July 31st- Saturday August 5th

 

 

Daily Schedule

 

08:00 AM Registration opens

08:30 AM Morning Camp Begins

11:30 AM Morning Camp Concludes

 

06:00 PM Evening Camp Begins

09:00 PM Evening Camp Concludes

 

Color Guard:

Monday July 3rd

 

Star Spangled 4th of July Parade Rehearsal

 

08:30 AM Attendance Block & Rehearsal

-Music Warm-ups

-Ensemble

-In Place

-On the Move

11:30 AM Load the (Small) Trailer

12:00 PM Done!

 

Join us at Pizza Factory after rehearsal, and/or for Dinner - Pizza.Factory.Summer.2017.pdf

 


 

Tuesday July 4th

 

- Official Times to be announced by the City of Temecula at the End of June. 

 

- Wear Red (White & Blue) Wave

 

Estimated Times

08:00 Drop Off in Old Town (Dan's Feed & Seed)

08:15 Unload the trailer

08:30 Stretch

08:45 Music Warm-up

09:15 Ensemble Music

09:30 Run Thru

10:00 Parade Kick-off

11:00 Estimated End Time


This is BIG! 

Our biggest fun(!)-raiser of the Fall

 

Spirit Run Flyer.2017.pdf

 

Students will be performing & running/walking earning sponsorships of $100

 

OR

 

Students will be performing & getting 4 runners/walkers to join the event

 

Going on the UK Adventure?  Get sponsors to donate toward your cause! 

 

Saturday September 30th, 2017

 


2017-18 Spirit of Great Oak Leadership

 

2017-18 SOGO Drum Majors & Captains
Mindy Thrasher Sr. Drum Major
Matthew Klint Sr. Drum Major
Savannah Schaffer Jr. Drum Major
Drew Miller Jr. Drum Major
Kamaile Elderts Sr. Brass Captain
Kathryn Vann Jr. Brass Captain
JT Smith Sr. Woodwind Captain
Logan LaRue Jr. Woodwind Captain
Elizabeth Moniz Sr. Visual Captain
Dean Arendon Jr. Visual Captain
James Taylor Drum Captain
Marisol Rivera-Ramirez Front Ensemble Captain
Lacey Brunke Sr. Guard Co-Captain
Abby Flores Sr. Guard Co-Captain
Aurora Nelson Jr. Guard Captain
     
2017-18 SOGO Section Leaders
Elizabeth Moniz Flute Section Leader
Sara Gamboa Flute Section Leader
Lori Parker Clarinet Section Leader
Logan LaRue Alto Section Leader
Karl Adriano Alto Section Leader
Trevor Sliwienski Tenor Sax Section Leader
Katrina Garay TBC Section Leader
JT Smith TBC Section Leader
Chandler Rice Trumpet Section Leader
Madison Mackay Trumpet Section Leader
Jassmyn Lopez Mellophone Section Leader
Kamaile Elderts Tenor Brass Section Leader
Luke Cato Tuba Section Leader
     
2017-18 SOGO Leadership Council
Avery Snyder President
Bradley Beggs Vice President
Nina Gaff Secretary
Chayanin Suksunpantep Treasurer
Madeleine Curtis Color Guard Rep
Alivia Lundquist Drum Line Rep
Lauren Buckley Concert/Jazz Rep.
Ben Burdick-Rutz Jazz Ensemble Rep.
     
2017-18 SOGO Management Team - NEW!
Ben Doerges Equipment Manager - F. Ensemble
Nariya McGee Equipment Manager - Woodwinds
Abigail Jorgenson Equipment Manager - Brass
Damien Broadhead Equipment Manager - Battery
Megan Grauf-Hollencamp Equipment Manager - Guard
     
TBA   Uniform Manager - F. Ensemble
TBA   Uniform Manager - Woodwinds
TBA   Uniform Manager - Brass
TBA   Uniform Manager - Battery
TBA   Uniform Manager - Guard

 


3rd Period Jazz Ensemble Results for 2017-18

Instrument First Name Last Name
Clarinet Lauren Charney
Clarinet Josh Dolled
Clarinet Rex Landis
Clarinet Lori Parker
Clarinet Skylar Ozbun
     
Alto Sax Benjamin Burdick-Rutz
Alto Sax Logan LaRue
Alto Sax Angelina Gaff
Alto Sax Kevin Vann
Alto Sax Matthew Cvar
Alto Sax Alex Miller
Alto Sax Kennedy Cornwell
Alto Sax Marleene Nguyen
Alto Sax Augustin Resendiz
     
Tenor Sax David Tillman
Tenor Sax Savannah Schaffer
Tenor Sax Trevor Sliwienski
Tenor Sax Shaun Donley
Tenor Sax Ubaldo Ceballos
Tenor Sax Sydney Huff
     
Bari. Sax. Matthew Klint
Bari. Sax. Reggie Gibson
     
Trumpet Robert Dunn
Trumpet Jassmyn Lopez
Trumpet Anthony Arreola
Trumpet Kathryn Vann
Trumpet Justin Hartley
Trumpet Ian Saites
     
Trombone Kamaile Elderts
Trombone Angelo Ilagan
Trombone Jada Fonseca
Trombone Kainoa Elderts
Trombone John Burdick-Rutz
Trombone Jayson Chappell
     
Drum Set Damien Broadhead
Drum Set Nate Sanders
Drum Set Douglas Stevens
Drum Set Abigail Jorgenson
     
Guitar Soren Crisell
Guitar/Piano Yubean Kim
Guitar/Bass Austin Hinkey
Bass Josh Glussman
Bass Caleigh Steele
Piano Tanner Bowls

4th Period Concert/Jazz Combo Results for 2017-18

Instrument/Equipment First Name Last Name
     
Flute Rhianna Long
Flute Chelsy Ngo
     
Oboe Charmaine Tan
     
Clarinet Lauren Behrends
Clarinet Max Gonsalves
Clarinet Kaylie Mason
Clarinet Madison Spielman
     
Alto Sax Evelyn Aguirre Vargas
Alto Sax Christopher Brown
Alto Sax Jordyn Eovito
Alto Sax/Bassoon Katharine Archer
Alto Sax Lexi Luna
     
Tenor Sax Truman (James) Denney
Tenor Sax Cruz Gonsalves
Tenor Sax Anjali Madan
Tenor Sax/Bass Clarinet Diego Rodriguez-Willie
     
Bari. Sax. Lyric Travers
     
Trumpet Lauren Buckley
Trumpet Madison Mackay
Trumpet Daniel Mainayur
Trumpet Matt Norwood
Trumpet Eduardo Ramirez
Trumpet Chandler Rice
Trumpet/F. Horn Rachel Dormanen
F. Horn Ethan Marion
     
Trombone Alexander Cornwell
Trombone Sara Sweatt
Trombone/Flute Jennifer Bell
     
Drum Set/Percussion Kai Boles
Drum Set/Percussion Shelby Lundquist
Drum Set/Percussion Elana Monzon
     
Guitar Trevor Branstetter
Bass/Alto Sax Lucas Carrasco
     
Piano Jordan Craite
Piano/Flute Irin Shim

 


The 2017-18 Spirit of Great Oak

(Spring Training Results)

 

Please note:  If you do not see your name below, it is most likely because we did not receive your registration form.

Instrument/Equipment First Name Last Name
     
Drum Major Savannah Schaffer
Drum Major Andrew Miller
Drum Major Matthew Klint
Drum Major Mindy Thrasher
     
Flute Gabriela Arreola
Flute Bradley Beggs
Flute Sophia Bove
Flute Geena Han
Flute Erin Holmes
Flute Taylor Koll
Flute Rhianna Long
Flute Daniela Lopez
Flute Chelsy Ngo
Flute Alana Myers
Flute Sara Gamboa
Flute Nariya McGee
Flute Clara Lee
Flute Adiana Arreola
Flute Jane Burdick-Rutz
Flute Emily Clark
Flute Adela Gonzales
Flute Grace Gonzales
Flue Rachel Ruiz
Flute Irin Shim
Flute Katie Warren
     
Clarinet Lauren Behrends
Clarinet Raphael Camantigue
Clarinet Madeline Meiss
Clarinet Lori Parker
Clarinet Lydia Pedrego
Clarinet Ethan Hathorn
Clarinet Aaliyah Angeles
Clarinet Max Gonsalves
Clarinet Simon Xiong
     
Alto Sax Gabrielle Cason
Alto Sax Marisa Martinez
Alto Sax Alex Miller
Alto Sax Cynthia Soto
Alto Sax Dean Arendon
Alto Sax Kennedy Cornwell
Alto Sax Angelina Gaff
Alto Sax Logan LaRue
Alto Sax Karl Adriano
Alto Sax Victor Magallanes
Alto Sax Chayanin Suksunpantep
Alto Sax Robert Pedrego
Alto Sax Erica (Keiko) Dickens
     
Tenor Sax Mark Martin
Tenor Sax Trevor Sliwienski
Tenor Sax Cruz Gonsalves
     
Bari Sax Lyric Travers
Bari Sax John Worthy
     
Bass Clarinet Tess Nguyen
Bass Clarinet Katrina Garay
Bass Clarinet Jacob (JT) Smith
Bass Clarinet Katharine Archer
Bass Clarinet Diego Rodriguez-Willie
     
Trumpet Anthony Arreola
Trumpet Eduardo Ramirez
Trumpet Ian Saites
Trumpet Kathryn Vann
Trumpet Kyle Donlan
Trumpet Benjamin Laase
Trumpet Madison Mackay
Trumpet Chandler Rice
Trumpet Jasmine Vasquez
Trumpet Zachary Almoraz
Trumpet Giordano Capotosto
Trumpet Eugene Cha
Trumpet Jakob Ketelsleger
Trumpet Lorenzo Romero
     
Horn/Mello Rachel Dormanen
Horn/Mello Avery Snyder
Horn/Mello Abigail Jorgenson
Horn/Mello Jassmyn Lopez
Horn/Mello Katelyn Lopez
Horn/Mello Ethan Marion
     
Trombone Luke Behrends
Trombone Maelyn Boeck
Trombone Jayson Chappell
Trombone Angelo Ilagan
Trombone Angelo Kristian
Trombone Kamaile Elderts
Trombone Caden Grauff-Hollenkamp
Trombone Rian Johns
Trombone Alexander Cornwell
Trombone Anthony Moedano
     
Baritone Ben Laase
Baritone Aaron Thielemann
Baritone Bri Lozano
Baritone Claire Sevre
     
Tuba Nicholas Stauffer
Tuba Justin Hartley
Tuba Nocolaus Coronado
Tuba Gabriel Fragozo
     
Battery Shelby Lundquist
Battery Nate Sanders
Battery Michael Talluto
Battery Madyson Nikolaus
Battery Robert De La Torre
Battery Reggie Gibson
Battery James Taylor
Battery Jacob Sampang
Battery Douglas Stevens
Battery Steffen Fallini
Battery Alivia Lundquist
Battery Lauren Etheridge
Battery Jakob Weinrich
Battery Damien Broadhead
Battery Aaron Miller
Battery Ayden Keodara
Battery Kai Boles
Battery Carter Burgon
Battery Adrian Delgado
Battery Dylan Hartley
Battery Aragon Ibanez
Battery Nickolas Johnson
Battery Seamus Murphy
Battery Evan Etheridge
     
Front Ensemble Jennifer Bell
Front Ensemble Gennevieve Garcia
Front Ensemble Alec Anton
Front Ensemble Katrina Gonzalez
Front Ensemble Caelyn Sobie
Front Ensemble Olivia Tom
Front Ensemble Damien Broadhead
Front Ensemble Benjamin Doerges
Front Ensemble Wilfred Vrandel Garcia
Front Ensemble Marisol Rivera-Ramirez
Front Ensemble David St. Onge
Front Ensemble Evan Bowers
Front Ensemble Lucas Carrasco
Front Ensemble Priscilla Gilbert
Front Ensemble Lexi Luna
Front Ensemble Bryant Srioudom
Front Ensemble Jericho Swe
     
Color Guard Savannah Anderson
Color Guard Gillian Bowers
Color Guard Madelyn Desso
Color Guard Yzabelle Santulan
Color Guard Seaenna Simpson
Color Guard Nichole St. Onge
Color Gaurd Julissa Briseno
Color Guard Teresa Dinverno
Color Guard Angelina Garcia
Color Guard Megan Grauff-Hollenkamp
Color Guard Robin Gruer
Color Guard Robin Gruer
Color Guard Tucker Matheny
Color Guard Aurora Nelson
Color Guard Skylar Rivas
Color Guard Rosa Stewart
Color Guard Ariana Veeja
Color Gaurd Lacey Brunke
Color Guard Maddy Curtis
Color Guard Abbygale Flores
Color Guard Leanna Gan
Color Guard Kathleen Sagun
Color Guard Josefine Visitacion
Color Guard Magen Gondar
Color Guard Natalia Donlan
Color Guard Juliette Sergent
Color Guard Annalise Steinmann
     
     

 

Leadership Workshop and Writing Requirements

 

Leadership.Essay.pdf

 

Marching.Routine.pdf